V rámci celoevropského měřítka má Česká republika nejméně dostupné vlastní bydlení. Jen v hlavním městě chybí pribižne 20 tisíc bytů k tomu, aby se uspokojila celková poptávka po nich. Sice od 1. Ledna 2018 začala platit novela stavebního zákona, ale týká se pouze menších a jednodušších projektů. Mnohé hlasy z řad odborníků se nechali slyšet, že Česká republika potřebuje zcela nový stavební zákon, ale jak to ve světě chodí, kde jeden získá, druhý tratí. Novela stavebního zákona by pochopitelně možná byla, ale menší developeři se obávají, že by je to znevýhodnilo natolik, že jejich podnikání by se stalo neziskovým. Po téměř nekonečné sérii snižování úrokových sazeb se trend otáčí a úrokové sazby hypoték rostou. Podle dostupných informací se ukazuje, že růst cen bytů bude letos oproti dvěma předešlým pomalejší.
Česká republika je stále na prvním místě s nejnižšími úrokovými sazbami hypoték. I navzdory prognózám, že tento rok objem úvěrů opět poroste, toto prvenství by si měla Česká republika udržet. Problém nastává mezi cenou nemovitosti a průměrným platem v Česku. Největším problémem je právě nedostatečná nabídka nemovitostí. To developery pochopitelně přirozeně nutí k tomu, že cenu nemovitosti nastaví pro mnohé občany) až příliš vysoko. Ono se přece vždy najde někdo, kdo tuto nesmyslnou cenu zaplatí. V číslech X na nákup bytu o velikosti 70m² potřebuje Čech téměř 11 průměrných hrubých ročních platů. V Praze stojí m² průměrně 85tis. Kč. Prvenství si stále drží projekty postavené na okraji větších měst. Předpokládá se, že tento trend bude pokračovat i následující roky.
Novela stavebního zákona sice urychluje proces povolování menších a jednodušších staveb, ale složitější projekty kvůli vyšším nákladům na zpracování dokumentace se spíše prodraží. O to horší, že projektantovi odpadne možnost si předem ověřit, zda je jeho záměr realizovatelný. Podle průzkumů v povolovacím procesu čeká přibližně 900 projektů s přibližně 40 000 byty. Počet nově postavených bytů se bude tento rok snižovat. Příprava většího developerského projektu v Česku trvá v současné době průměrně 8 let. To by mohl vyřešit nový stavební zákon. Drahé byty lidé stále kupují raději jako investici. V předchozím roce byl podíl investičních bytů přibližně 35%. To se projevuje zejména na bytech lokalizovaných v centru. Na okraji větších měst stále vede rodinné bydlení.
Objem hypoték v prosinci 2017 přesáhl částku 20mld. Kč a vyšplhal se na hodnotu 20,138mld. Kč. Zajímavější je však meziroční srovnání. V listopadu 2016 byly hypoteční úvěry sjednané ve výši 29,683mld. Kč. O rok později je tento objem nižší o přibližně 10mld. Kč. V prosinci už meziroční rozdíl nebyl tak markantní a karta se spíše obrátila. V prosinci 2017 byly uzavřeny hypotéky za výše zmíněných) 20,138mld. Kč, na druhou stranu v prosinci 2016 to bylo o téměř 2,5mld. Kč méně.